بخشهای جراحی قلب

مرکز قلب تهران یکی از بزرگترین مراکز انجام بای پس قلبی در ایران است و هر سال تقریباً بیش از 3500 اقدام جراحی قلب ( 3000 مورد کرونری و 500 مورد دریچه ای و مادر زادی ) انجام می شوند . اگر چه مرکز قلب تهران مرکز ارجاعی محسوب می شود و موارد پیچیده دراین مرکز تحت عمل جراحی قرار می گیرند ، میزان مرگ و میر و موربیدیته نسبت به گزارش های جهانی کمتر است مجهز بسیارمجهز و ICU قلب باز و بخش های POST ICUخدمات تشخیصی درمانی و پیگیری برای بسیاری از بیماریها و مشکلات قلبی و عروقی ارائه می شوند که عبارتند از :
– بای پس گرافت شریا ن کرونری به صورت (OFF PUMP OPCABG )
– ترمیم و جایگزینی دریچه با درجه تهاجمی پایین
– جراحی های پیچیده آئورت شامل باز سازی ریشه آئورت و بازسازی آئورت سینه ای و کل قوس آئورت
– درمان های آنژیوژنیک
– درمان آریتمی به روش جراحی

 جراحی کرونری

جراحی شریان کرونری در مرکز قلب تهران در صورت لزوم با استفاده از جدیدترین تکنیک های بای پس قلبی ریوی به صورت بای پس شریانی یا گرافت مختلط شریانی و وریدی صافنوس انجام می شود . تیم جراحی قلب THC از پیشرفته ترین تکنیک های محافظت میوکارد ، تکنیک های جراحی ، پرفیوژن اکستراکورپورئال ، استفاده از روش های بیهوشی و مراقبت های حول و حوش عمل جراحی استفاده می کنند .

 ترمیم یا تعویض دریچه

THC جدید ترین و مطمئن ترین تکنیک های بازسازی دریچه های قلبی را ارائه می دهد . در صورتی که طی سیر فرآیند بیماری دریچه های قلبی دچار آسیب ترمیم ناپذیر شوند ، برداشتن دریچه بیمار و جایگزینی آن با نوعی پروتز مکانیکی یا بیولوژیک می شود. دراین مرکز ، بیماریهای دریچه ای براساس تکنیک های جراحی به روز شده و تحت عمل جراحی قرار می گیرند . ترمیم دریچه ای ( به ویژه در دریچه های میترال و تریکوسپید ) و تعویض دریچه در مرکز ما با میزان موفقیت بالا و عوارض پایین همراه است

پزشکی هسته ای

پزشکی هسته ای شاخه ای از علم پزشکی است که در آن از مواد رادیو اکتیو جهت تشخیص و درمان بیماریها استفاده می شود. روشهای تشخیصی در مورد اعضاء مختلف بدن مانند استخوانها، مغز، کلیه، ریه، قلب، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری کاربرد دارند. روش کار به این صورت است که ابتدا رادیو دارو مخصوص هر عضو با ماده رادیو اکتیو نشاندار می شود و به بیمار تزریق می شود و در عضو مورد نظر تجمع می یابد سپس با استفاده از دستگاه گاما کمرا تصویر برداری از عضو مورد نظر صورت می گیرد. بر خلاف روشهای رادیولژی که عموماٌ اطلاعاتی در مورد ساختمان اعضا بدن ارائه می کنند، روشهای پزشکی هسته ای عموما اطلاعاتی در مورد عملکرد اعضای مختلف بدن را بدست می‌آورند

 آشنایی با اسکن قلب

اسکن قلب یکی از شایعترین روشهای تشخیصی درپزشکی هسته ای است که جهت بررسی میزان جریان خون عضله قلب و همچنین بررسی وجود نسج زنده د رعضله قلب مورد استفاده قرار می گیرد. اسکن قلب اطلاعاتی را در مورد شدت گرفتگی عروق، اهمیت بالینی گرفتگی عروق، پیش آگهی بیماران قلبی،‌وجود یا عدم وجود نسج زنده قلب، امکان و سودمندی اقدام درمانی نظیر عمل جراحی باز قلب و آنژیوپلاستی ارائه می دهد و همچنین در بررسی بیماران پس از اقدامات درمانی نظیر آنژیوپلاستی و عمل جراحی باز قلب موثر است. اسکن قلب جهت بررسی خونرسانی عضله قلب معمولاٌ در 2 مرحله و در یک روز یا دو روز متفاوت انجام می گیرد.
در فاز استراحت ماده رادیو اکتیو در حالت استراحت به بیمار تزریق می شود و پس از گذشت مدت زمانی، تصویر برداری صورت می گیرد. در فاز فعالیت ابتدا قلب در وضعیت فعالیتی قرار می گیرد. وضعیت فعالیتی می تواند توسط تست ورزش و یا استفاده از داروی محرک قلب صورت گیرد و در حداکثر فعالیت رادیو دارو تزریق می شود و سپس تصویر برداری مجدد از قلب صورت می گیرد و پس از باز سازی تصاویر توسط سیستم کامپیوتری، جریان خون عضله قلب در حالت فعالیت و استراحت مقایسه می شود و اطلاعات فوق الذکر بدست می آید. در برخی موارد نظیر بررسی نسج زنده در عضله قلب، اسکن فقط در حالت استراحت صورت می گیرد

MRI

مرکز قلب تهران مجهز به دستگاه MRI با قدرت 5/1 تسلا مدل philips می باشد که قابلیت انجام کلیه تصویر برداری های ساده و اختصاصی از تمام نقاط بدن شامل مغز ، ستون مهره ها ، شکم ، لگن ، مفاصل ، اندام ها . MR ماموگرافی جهت بررسی دقیق و تشخیص بیماریهای پستان رادارد . MRI این مرکز با وجود تمام مشکلات مربوط به تهیه فیلم ، برای تمام بیماران همراه با ریپورت ، تصاویر را با چاپ برروی فیلم به بیمار تحویل می دهد . همچنین تمام تصاویر بیماران در این مرکز از طریق PACS قابل دستیابی برای پزشکان محترم می باشد

CT SCAN

دستگاه سی تی اسکن موجود در مرکز قلب اسپیرال می باشد که قابلیت انجام سی تی اسکن از اندام ها و ارگانهای مختلف بدن می باشد . این مرکز با بهره مندی از متخصصین توانا و کارشناسان مجرب افتخار دارد همگام با اهداف عالی بیمارستان که ارائه خدمات تشخیصی با بهترین کیفیت و کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه می باشد . بهترین ها را به انجام برساند . این مرکز قادر با انجام سی تی اسکن های عمومی و تخصصی با تزریق ماده حاجب و بدون تزریق ماده حاجب می باشد و با وجود مشکلات زیاد مربوط به تهیه فیلم در سایر مراکز ، این مرکز ریپورت بیماران را همراه با فیلم به بیمارن تحویل می دهد . این مرکز علاوه بر این دستگاه ، مجهز به دستگاه پیشرفته مولتی دتکتور (DUAL) زیمنس (256 اسلایس ) می باشد که در بخش سی تی آنژیو می باشد.

رادیولوژی

رادیولوژی این مرکز مجهز دستگاه ثابت مدل Swissray می باشد که قادر با تصویر برداری با کیفیت مناسب می باشد . این مرکز دارای دستگاههای ، پرتابل نیز می باشد که برای بیماران بستری که نیاز به پرتابل داشته باشند در همان بخش که بیمار بستری است انجام می شود که از این لحاظ جزء منحصر به فرد ترین بیمارستان ها می‌باشدکه این تعداد دستگاه پرتابل وجود دارد و با کمترین هزینه بهترین خدمات را به بیماران ارائه می دهد .

سونوگرافی

سونوگرافی این مرکز علاوه بر دستگاه های ثابت موجود در بخش مجهز به دستگاه پرتابل سونوگرافی نیز می باشد که برای بیماران بستری که امکان مراجعه آنها به بخش سونوگرافی نباشد در بخش بستری خدمات انجام می شود . این مرکز مجهز به دستگاه سونو داپلر جهت سونوگرافی از عروق بدن نیز می باشد .

سی تی آنژیو ( CTA )

سی تی آنژیوگرافی قلبی روش جدید تشخیصی برای بررسی شریانهای مختلف از جمله کرونری قلب بدون نیاز به آنژیوگرافی تهاجمی قلبی با کاتتریسم شریانی (روش معمولی فعلی ) است . دستگاه Dual source Multislice C.T Angiography مرکز قلب تهران دارای 2 دتکتور 128 ردیفه یعنی 256 اسلایس می‌باشد که این دستگاه پیشرفته ترین و مجهز ترین دستگاه جهت انجام CTآنژیوگرافی در ایران می باشد که در کشور ما تا به امروز تنها 2 عدد از این دستگاه وجود دارد . در روش سی تی آنژیوگرافی با استفاده از اشعه x با تکنینک سی تی اسکن با فن آوری Multi- Slice و تزریق ماده حاجب ،الگوی جریان خون در شریانهای قلبی تصویر برداری می شود . امواج x از یک تیوپ چرخشی برای درست کردن تصویر با برش مقطعی باریک ساطع شده ، تصاویر بدست آمده با کمک نرم افزار پیشرفته تحلیل کامپیوتری و مجدداً بازسازی سه بعدی شده و به صورت سه بعدی ناحیه مورد نظر نمایش داده می شود . این تصویر برداری چند دقیقه بیشتر به طول نمی کشد و اطلاعات بسیار مفیدی درباره آناتومی و وضعیت ساختمانهای داخلی قلب ، آنومالیهای مادرزادی و نیز عروق قلب بدست می دهد . در مقایسه با روش آنژیوگرافی معمولی که با قرار دادن کاتتر شریانی از طریق شریان فمورال ( در کشاله ران ) در آئورت و ورودی شریانهای قلبی و تزریق ماده حاجب به درون عروق کرونری انجام می شود . سی تی آنژیوگرافی قلبی (CTA) کمتر تهاجمی بوده و روش راحتتر برای بیمار است . در این روش تصویر برداری هیچ کاتتری به عروق بزرگ بیمار وارد نمی شود و ماده کنتراست با پمپ مخصوص (انژکتور ) از طریق آنژیوکت به داخل سیاهرگهای محیطی کوچک (معمولا راست ) تزریق می شود . در این روش بیمار هیچ دردی را حس نمی کند و بعد از اتمام آزمون نیاز به بستری نبوده و بیمار می تواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد . در حال حاضر مهم ترین و بیشترین استفاده ای که سی تی آنژیوگرافی دارد ، رد بیماری کرونری مهم در برخی افراد کم خطر از نظر درگیری کرونری است . لازم به ذکر است که سی تی آنژیو گرافی تنها محدود به عروق کرونر نیست بلکه بررسی عروق مغزی ، سرو گردن (در سکته مغزی یا برخی سنکوپ ها و .. ) ریوی (در شک به آمبولی ریه ) ، شریان کلیوی ( در نارسایی کلیه یا فشار خون بالا یا شک به تنگی شریان کلیه ) ، شریان های اندامی ( در بیماری عروق محیطی یا آمبولی اندام ) و … به راحتی با دقت بالاتوسط این دستگاه انجام می شود .
در سایر موراد: تشخیصی و بررسی دقیق وجود یا عدم وجود پلاک های کلسیم و موقعیت آنها در مسیر شریانهای کرونری قلب جهت تعیین ریسک بیماری عروق کرونری برای موارد پیگیری بیماران در صورت تکرار علائم مجدد از بای پس عروق کرونری (CABG) ، برای تعیین آناتومی و مسیر عروق اصلی در اختلالات مادر زادی عروق کرونری یا ریوی و … بررسی اتساع ( آنوریسم ) یا تنگی آئورت و عروق بزرگ دیگر و یا انسداد عروق مغزی و شریانهای کاروتید نیز کاربرد دارد

راههای درمانی برای بیماری‌های قلبی – آریتمی Arrhythmia

درمان آریتمی‌های قلبی یا نامنظمی در تپش قلب، بستگی به نوع و شدت آریتمی دارد. در برخی موارد برای آریتمی، هیچ درمانی لازم نیست. گزینه‌های درمان عبارتند از: داروها، تغییر سبک زندگی، دستگاه‌های الکتریکی و یا جراحی.

درمان‌های دارویی آریتمی:

این داروهای آریتمی مسدود کننده‌های سدیم هستند. مصرف آن‌ها باید حتما تحت نظر پزشک صورت گیرد زیرا ممکن است به آریتمی‌های جدید منجر شود.

این دارو در افرادی که مبتلا به آسم هستند ممکن است خطرناک باشد. پس بهتر است پزشک را از بیماری‌های خود آگاه کنید. داروهای زیر برای کنترل فشار و تسکین درد بطن قلب تجویز شود. گاهی هم برای درمان تاکی‌کاردی تجویز می‌شود.

در بیماران مبتلا به آریتمی‌های مداوم یا نامنظم (مانند فیبریلاسیون دهلیزی)، تپش قلب ممکن است تنها با درمان دارویی درمان نشود. در این صورت کاردیوورژن توسط پزشک تجویز می‌شود. کاردیوورژن توسط دکتر در اتاق عمل و توسط دستگاه انجام می‌شود. این دستگاه حاوی الکترودهایی است که بر روی پوست بدن قرار می‌دهند.

هم‌چنین این الکترودها ضربات قلب را بر روی یک نمودار ثبت می‌کنند. کاردیوورژن در پزشکی به معنی برطرف نمودن آریتمی قلبی و بازگرداندن ریتم طبیعی به قلب بوده و اغلب با کمک نیروی الکتریکی برای حذف این قبیل آریتمی‌ها انجام می‌شود

سوند کاتتر قلبی Catheter Ablation

این نوع سوند، بلند و ظریف بوده و از طریق رگ‌ها وارد قلب می‌شود تا محل ایجاد آریتمی را شناسایی کند. بعد از آن سوند یا کاتتر را از رگ دیگر وارد کرده و از آن امواج رادیویی عبور می‌دهند. پس از اینکه سیم با این امواج کمی گرم شد باعث از بین رفتن آریتمی این ناحیه می‌شوند.

استفاده از دستگاه‌های ایمپلنت Implantable Devices

دستگاه ضربان‌ساز قلبی Pacemaker

این دستگاه در بیماران مبتلا برادی‌کاردی (نامنظمی ضربان قلب) کاربرد دارد. این یک دستگاه مصنوعی است که با عمل جراحی داخل بافت قلب گذاشته می‌شود. الکترودهای موجود در این دستگاه با باطری کار می‌کند و موجب ایجاد ضربان‌های قلب می‌شوند. این دستگاه با بیهوشی کامل یا موضعی در اتاق عمل در بدن بیمار کار گذاشته می‌شود.

جراحی بای‌پس کرونری Coronary Bypass

در صورت بیماری قلبی عروقی شدید علاوه بر آریتمی، پزشک ممکن است عمل جراحی بای‌پس عروق را انجام دهد. در این روش یک رگ را ار بازو یا پا می‌گیرند. یک سر رگ را به سرخرگ و سر دیگر را به سرخرگ کرونری وصل می‌کنند. خون از مسیر جدید به قلب جریان پیدا کرده و از تنگی نفس جلوگیری می‌کند.

2- درمان بیماری‌های نقص مادرزادی

کاتتریزاسیون قلبی Catheterization یا آنژیوپلاستی

مانند مورد قبل این لوله نازک به نام کاتتر را وارد سرخرگ کرده و با استفاده از اشعه ایکس، حرکت آن را روی مانیتور رصد خواهند کرد. نام‌های دیگر این نوع درمان آنژیوگرافی و آنژیوگرام‌است.

عمل قلب باز

بسته به شرایط نقص مادرزادی ممکن است جراحی آخرین درمان باشد. بسیاری از نقایص مادرزادی قلب با استفاده از جراحی قلب باز درمان می‌شوند. در جراحی قلب باز، قفسه سینه باید باز شود. این نوع جراحی شامل برش‌های کوچک بین دنده‌ها و غیره است.

3- بیماری عروق کرونر

در این بیماری به دلیل تجمع کلسترول در رگ‌ها اجازه نمی‌دهد خون‌رسانی به قلب به درستی انجام شده و قلب آسیب می‌بیند و از جمله نشانه‌های آن تنگی قفسه سینه و تپش قلب است.

درمان

 • تجویز داروی ضد چربی‌های مضر برای بدن
 • تجویز آسپرینبرای رقیق شدن خون
 • رانولازین
 • نیتروگلیسیرین
 • مهار کننده‌های آنژیوتانسین

نارسایی میترال (Mitral Regurgitation)

در این بیماری دریچه میترال بسته نمی‌شود و خون مجددا به قلب باز می‌گردد. در این صورت رگ‌ها خون کافی برای عبور ندارند و اولین علائم آن بی‌حسی خواهد بود.

 • تجویز داروهای دیورتیکی
 • تجویز داروهای رقیق کننده خون مانند متورال و آسپرین
 • تجویز داروهای پایین آورنده فشارخون
 • جراحی و ترمیم دریچه میترال

4- کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy)

این بیماری باعث تغییرات در ماهیچه‌های قلب می‌شود و این تغییرات باعث می‌شود توانایی قلب در پمپاژ کمی دشوار شود. این بیماری معمولا با فشارخون بالا همراه است.

درمان

 • کاشت دستگاه ضربان ساز درقلب
 • دفیبریلاتور
 • نیتروگلیسیرین (داروی فشارخون بالا)
 • دیژیتال
 • رژیم‌های کم نمک
 • داروهای پایین آورنده فشارخون بالا

.  .

This post is also available in: English