بیمارستان فوق تخصصی اعصاب و روان روزبه

معرفی واحد الکتروشوک درمانی

ECTیا تشنج درمانی یا الکتریسیته درمانی یکی از موثرترین و مطمئن ترین و بی خطرترین متدهای درمانی در روانپزشکی مدرن می باشد .

موارد مصرف الکتروشوک شرایط خطیری هستند که الکتروشوک می تواند نقش حیاتی و نجات دهنده ای داشته باشد .

در راستای اجرای این امر خطیر، بخش الکتروشوک درمانی بیمارستان روزبه انتظار دارد که در اسرع وقت، امور درمانی بیماران را به انجام می­رساند.

مانند چند مثال قابل توجه که در زیر آمده است :

ü       بیماران افسرده ای که تمایل به خودکشی در آنها به قدری شدید است که نیاز به مراقبت دائمی دارند .

ü       بیماری که غذا نخوردن و سوء تغذیه حاصل از آن جان وی را به خطر انداخته است .

ü       شکست در درمان دارویی در شرایطی که داروی مناسب با مقدار و مدت کافی به بیمار داده شده است .

شوک درمانی (ECT) اگر چه یک عمل جراحی کوتاه مدت نیست ولی آماده نمودن بیمار مشابه یک عمل جراحی کوتاه مدت است چون بیهوشی عمومی در این روش مورد نیاز است . مواد غذایی بیمار 8 تا 10 ساعت قبل باید قطع شود . علاوه بر آن کنترل وضعیت دهان بیمار ضروری است و لازم است که بیمار در صورت داشتن دندان های مصنوعی آن ها را خارج کند و دندان لق در دهان نداشته باشد . و در مورد بیمارانی که داروهای قلبی یا فشار خون استفاده می کنند لازم است آخرین نوبت دارویی خود را چندین ساعت قبل از شوک درمانی با میزان کمی از مایعات دریافت کنند .

در شوک درمانی بعد از معرفی اعضای تیم درمان، بیمار روی تخت روان و راحتی خوابیده می شود و زمانی که بیمار کاملا آماده شد ، متخصص بیهوشی با تزریق داروهای لازم بیمار را بیهوش کرده و سربند مخصوص بر سر بیمار بسته می شود و تحریک الکتریکی انجام می گیرد .

This post is also available in: English